O PROJEKCIE

ciekawostki

Czy wiesz, że…

  1. Niedźwiedzie polarne to największe ssaki drapieżne? Stojąc na dwóch nogach, dorosły samiec sięga 3m! Gatunek ten jest tak dobrze przystosowany do mroźnych warunków klimatycznych Arktyki, że niekiedy nawet się przegrzewa. Chłodzi się wówczas biorąc kąpiel w lodowatym morzu.
  2. Zarówno u samców jak i u samic reniferów rosną poroża. Po ich zrzuceniu, zimą, stają się cennym źródłem wapnia dla wielu zwierząt – od gryzoni po same renifery.
  3. Krabojady są najliczniej występującym gatunkiem fok na świecie. Ich populację liczy się w milionach osobników. Wbrew swej nazwie, nie żywią się krabami, lecz krylem, który zasysają do pyska i odcedzają przez specyficznie ukształtowane zęby.
  4. Lamparty morskie to jedyne foki, które żywią się zwierzętami stałocieplnymi, takimi jak ptaki i ssaki – w tym nawet inne foki.
  5. Kryl mierzy zaledwie 5 cm długości, ale stanowi bazę pokarmową dla setek zwierząt. Najnowsze dane wskazują jednak na spadek liczebności kryla o 80% od lat 70-tych ubiegłego wieku! Zjawisko wiąże się z utratą lodu, pod którym kryl żyje, wskutek globalnego ocieplenia.
  6. Pingwin cesarski to największy gatunek pingwina. Osiąga 115 cm wysokości. By się ogrzać, pingwiny łącza się w grupy.  Osobniki wewnątrz chronią się przed mrozem i wiatrem, po czym zamieniają się miejscami z tymi, które stoją na obrzeżach.
  7. Wilk arktyczny to podgatunek wilka szarego, jedyny nie zagrożony ze strony człowieka. Żyjąc w Arktyce, znosi przeważnie ujemne temperatury i 5 miesięcy zupełnych ciemności.
  8. Narwale posiadają dwa zęby. U samców jeden z nich osiąga do 2,7m długości. Jest silnie unerwiony, lecz jego funkcja nie została w pełni poznana.
  9. W przeciwieństwie do większości gatunków sów, sowy śnieżne są aktywne zarówno nocą jak i w dzień. Im starsza sowa, tym bielsze jest jej upierzenie.
  10. Albatros ciemnogłowy jest gatunkiem nietypowym w swojej rodzinie. Ma mniejszy dziób niż inne albatrosy, a jego haczykowaty język pozwala mu na zdobywanie wyjątkowego rodzaju pokarmu. Oprócz organizmów wodnych dietę uzupełniają pingwinią skórą i piórami.

KONTAKT

ZOO Wrocław sp. z o.o.

Sekcja Marketingu i Edukacji

ul. Wróblewskiego 1-5

51-618 Wrocław, Poland

tel. +48 71/348 30 24

fax. +48 71/348 37 68