PAWILON

PAWILON

Zwiedzanie pawilonu KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĘTA, to swoista wyprawa przez bieguny, pozanwanie problemów jakie dotykają te rejony Ziemi, a które wiążą się ze zmianą klimtu. Dziś bowiem ocieplenie, to fakt naukowy, nie tylko hipoteza.

 

Ocieplanie klimatu następuje głównie na skutek działalności człowieka i to stało się głównym powodem powstania pawilonu. Ma on pomóc pokazywać i nazywać problemy, abyśmy w życiu codziennym mogli podejmować decyzje sprzyjające ochronie natury.

 

Pamiętajmy, że Zemia to jeden wielki ekoststem, każdy element zależny jest od innych. W konsewencji drobna zmaina na biegunie powoduje zmiany na całym globie! 

 

Pawilon „KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĘTA” - dziesięć niezwykłych punktów.

 

IGLOO – znajdujemy się w powiększonej wersji igloo, wita nas polarnik Jasiek z Polski, który opowiada, że jesteśmy nierozerwalnie związani z otaczająca nas przyrodą i to my swoją działalnością możemy wpłynąć na zmiany klimatyczne zachodzące na ziemi a tym samym ocalić bioróżnorodność zwierząt i roślin. Na środku igloo znajduje się obracająca się kula ziemska. Podchodząc do otaczających ją lornetek i zerkając przez okular widz dowiaduje się o skutkach zmieniającego się klimatu:

 

  • topnienie lodu – obszary polarne,
  • powodzie i podwyższony stan oceanów – Republika Kiribati,
  • susze i pustynnienie – Niger,
  • wylesianie – Amazonia,
  • produkcja gazów cieplarnianych (dymiące kominy fabryk) – Polska.

WYŁACZ WTYCZKĘ! – historia niedźwiedzia polarnego, który w związku ze zmieniającym się klimatem boryka się z problemami: globalne ocieplanie – topnienie lodu morskiego niezbędnego do życia i przetrwania, ekspansje terytorialne państw pragnących zdobyć bogactwa naturalne - wynikające stąd zanieczyszczenia, kłusownictwo i źle pojęta turystyka. To wszystko zagraża niedźwiedziom. Dlatego już dziś i Ty możesz pomóc WYŁĄCZ WTYCZKE Z GNIAZDKA!

 

JEDNOROŻEC PÓŁNOCY – Narwal – 6m długości, majestatyczny waleń, jest ssakiem i posiada cios - do 3 m, jest to siekacz lewy, przeważnie posiadają je samce. Służą do walk, kruszenia lodu morskiego i wyczuwania związków chemicznych w wodzie. Warto zrobić sobie z nim FOTKE bo  topnienie lodu morskiego sprzyja turystyce, ułatwia kłusownictwo - cios i ogranicza coraz bardziej naturalny zasięg ich występowania.

 

MAŁE KROKI - WIELKIE ZMIANY – dwa panele dotykowe, gdzie można zapoznać się z wpływem naszych zachowań na bioróżnorodność. Ja porównuje je do „światła sygnalizacyjnego” czerwone – stop, zastanów się co dzieje się złego na naszej planecie i zielone – sprawdź co można zrobić i staraj się to wykonać.

 

GRA - ZWIARZĘTA POLARNE: do wyboru 3 gry o różnym stopniu trudności: „Porządki polarne” - zapoznanie się ze zwierzętami zamieszkującymi obszary okołobiegunowe, „Północ-Południe” - uporządkowanie zwierząt polarnych do miejsca ich zamieszkania (najtrudniejsza). I najłatwiejsza gra „Łańcuch pokarmowy” dopasowanie do śladu – idealna dla najmłodszych!

 

BIOMASA – kryl antarktyczny, pod lupą – można dokładnie obejrzeć!  W rzeczywistości 6 cm. Wchodzi w skład biomasy, ważne ogniowo w łańcuchu pokarmowym, podstawa diety krabojada, zjadają go też pingwiny, lamparty morskie i ptaki np. albatrosy. Zagrożenie - nadmierne odłowy.

 

ECOKUCHNIA – zwyczajna kuchnia Kowalskiego, w której możemy dowiedzieć się co zrobić by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych: segregować śmieci - GRA, zakręcać kran, wyłączać światło – listwa z wyłącznikiem robi furorę a ludzie twierdza, że to dobry pomysł! , pralka, zmywarka i kuchenka gazowa – jak odpowiednio używać by być eko. W kuchennych szafkach ekspozycja środków spożywczych i chemicznych, które są przyjazne środowisku i na jakie znaki na opakowaniu zwracać uwagę np. fair trade, znak kosza na śmieci. Stanowisko z eko quizem i przepisami dostosowanym do preferowanej diety – wynik quizu i wybrane przepisy można wysłać na swój mail.  Przy stanowisku ŚLAD WĘGLOWY można sprawdzić jaki zostawiamy swój własny ślad węglowy wykonując nasze codzienne czynności – wynik na mail. Zerkając na mapę świata wykonaną z porostów na ścianie dowiadujemy się, które kontynenty zostawiają największy ślad węglowy: czerwony (największa emisja) – AZJA, zółty (duża emisja)– EUROPA, AMERYKA PÓŁ, jasno zielony (mała emisja) – AMERYKA POŁ., ciemno zielony (najmniejsza emisja), GRENLANDIA- AFRYKA- AUSTRALIA.

 

BUDKI TELEFONICZNE -  zadzwonić można do mieszkańców krajów dotkniętych zmianami klimatycznymi, Niger-Yakubu, Arktyka-Inuita Tikaani, Republika Kiribati - Ruaua i Polska – Jasiek. Widzieliśmy już te kraje przez lornetkę w igloo i wiemy jak wpływa globalne ocieplenie na ich gospodarkę a tu kontynuacja i rozwinięcie…. można posłuchać co maja do powiedzenia mieszkańcy, z jakimi drastycznymi zamianami klimatycznymi się borykają. Jaki ma to wpływ na ich życie!

STACJA WOSTOK – Stacja badawcza na Antarktydzie i w lądolodzie wywiercony rdzeń lodowy (3600m), który może przekazać nam historię kształtowania się klimatu od czasów współczesnych do Paleolitu czyli ok 420 tyś lat temu. Przesuwając dźwignię przenosimy się w czasie, oglądając animacje obserwujemy zmiany klimatu i ich wpływ na środowisko i człowieka podczas tworzenia się konkretnej masy lodu.

KLIMATYZATORY ZIEMI – możemy naocznie sprawdzić jak kształtowała się powierzchnia lodu w poszczególnych latach od 1979 do 2015, na dwóch obszarach polarnych Arktyce i Antarktyce, w dwóch porach roku lecie i zimie. W Arktyce od lat notuje się postępującą utratę lodu morskiego, który jest coraz cieńszy i szybko topnieje natomiast na Antarktydzie nie dostrzega się tak drastycznych zmian. Mimo to, bilans jest ujemny!

 

Pawilon znajduje się na terenie ZOO Wrocław. Czynny jest codziennie od 10:00 do otwarcia bram zoo (szzegóły na www.zoo.wroclaw.pl).

 

 

 

 

KONTAKT

ZOO Wrocław sp. z o.o.

Sekcja Marketingu i Edukacji

ul. Wróblewskiego 1-5

51-618 Wrocław, Poland

tel. +48 71/348 30 24

fax. +48 71/348 37 68